Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy
WARUNKI ZABUDOWY I ODROLNIENIA DZIAŁKI
Warunki zabudowy to dokument niezbędny w przypadku chęci realizacji nie tylko projektu domu, ale jakiejkolwiek inwestycji. O ile teren, na którym planujemy budowę, objęty jest aktualnym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, z uzyskaniem niezbędnej dokumentacji nie ma większego problemu. Jeżeli takowy plan nie obejmuje naszej działki, musimy złożyć w Urzędzie Miasta bądź Gminy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy.
Aby otrzymać warunki zabudowy, wraz z wnioskiem należy złożyć również; mapę do celów opiniodawczych (dostępna w PODGiK) oraz zaświadczenia od dostarczycieli mediów o możliwości wykonania niezbędnych przyłączy – wody, kanalizacji oraz prądu.
Uwaga! Na działkach nieobjętych planem miejscowym, istnieje możliwość zmiany przeznaczenia gruntów rolnych gorszej klasy na etapie ustalania warunków zabudowy.
MAPA DO CELÓW PROJEKTOWYCH
Usługa sporządzenia mapy do celów projektowych jest niezbędna, jeśli chodzi o większość inwestycji budowlanych, w tym – budowę domu/budynku mieszkalnego, budowę budynku gospodarczego, przyłącza wody, kanalizacji, prądu oraz gazu. Sporządzana przez naszych specjalistów mapa opiera się na mapie zasadniczej, dostępnej w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej właściwego dla danego obszaru.
W zależności od potrzeb inwestycyjnych, mapa ta tworzona jest w wybranej przez Klienta skali, a następnie uzupełniana o niezbędne elementy np. rzeźbę terenu, uzbrojenia, granice gruntowe etc.
SPORZĄDZANIE WYKAZÓW SYNCHRONIZACJI
Sporządzanie wykazów synchronizacyjnych to usługa niezbędna przy kwestiach prawnych, w szczególności do uregulowania stanu prawnego działki oraz wpisania jej do ksiąg wieczystych.
ODROLNIENIE DZIAŁEK
Odrolnienie działki w Tarnowie i na terenie całego kraju to prawne przekształcenie gruntów rolnych w teren pod zabudowę. Aby w planie zagospodarowania przestrzennego mogła zajść taka zmiana, trzeba złożyć wniosek w gminie, do której działka przynależy. Władze, rozpatrując wniosek, sprawdzają, czy zabudowa działki jest możliwa i bezpieczna. Jeśli uznają, że może to stanowić zagrożenie lub znajdą inne przeciwwskazania, mogą nie zgodzić się na przekształcenie gruntu na budowlany. Problem może pojawić się, kiedy większy obszar wokół działki jest terenem rolnym lub gdy na jej obszarze znajdują się ważne obiekty przyrodnicze.
KTO I KIEDY MOŻE STARAĆ SIĘ O ODROLNIENIE DZIAŁKI W TARNOWIE?
Wniosek o odrolnienie działki w gminie Tarnów może złożyć nie tylko właściciel ziemi, ale też jej wieczysty użytkownik oraz osoba, która taką działkę chce kupić. W ostatnim przypadku jest jednak warunek: nie będąc rolnikiem, działkę rolną można kupić tylko wtedy, gdy jest ona mniejsza niż 3000 metrów kw. Na decyzję gminy wpływa zarówno wielkość gruntów, jak i umiejscowienie oraz klasa. Im lepsza ziemia, tym trudniej dostać zgodę na odrolnienie działki. Nie jest to jednak niemożliwe. Trzeba tylko sprawdzić wszystkie warunki i przedstawić argumenty. A co z rolnikami? Ci wnioskują o odrolnienie działki w Tarnowie przede wszystkim wtedy, gdy fragment ich ziemi nie daje plonów lub stał się nieużytkiem. Słabej jakości grunt lepiej przekształcić na budowlany, co wiąże się z zupełnie innymi opłatami niż za działki rolne.