LUBIMY WYZWANIA

I OFERUJEMY ZNACZNIE WIĘCEJ

Dla nas liczy się nie tylko jakość, ale i zadowolenie klienta. Poznaj nasze usługi, które wykonujemy z doświadczonym zespołem i z nowoczesnym sprzętem.

Tyczenie obiektów budowlanych

Geodeci oprócz zwykłych pomiarów do sporządzenia map pod przyszłe projekty wykonują przede wszystkim prace odwrotną - wskazują miejsce inwestycji w oparciu o projekt czyli wykonują tyczenie. Każda budowa musi być wytyczona przez geodetę w terenie. Począwszy od budowy domów mieszkalnych, hal produkcyjnych czy obiektów użyteczności publicznej tak samo przebieg sieci uzbrojenia terenu czy przyłączy do budynków również muszą być wytyczone. Jeśli zależy nam aby inwestycja została odebrana bez problemów należy zwrócić uwagę na dopilnowanie, aby geodeta wytyczył obiekty budowlane starannie i z należytą precyzją. W przeciwnym razie odstępstwa od projektu mogą powodować poważne utrudnienia w uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie danej budowli , a nawet konieczność jej rozbiórki.

Tyczenie granic

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do dbania o znaki i ślady graniczne swoich działek. Bardzo często okazuje się jednak że te granice nie są widoczne, ulegają zatarciu lub zniszczeniu. Ponadto może okazać się również, że zapisana powierzchnia nie jest tożsama z powierzchnią jaką użytkują jej właściciele. Dlatego przy każdych czynnościach związanych z działkami, warto zlecić geodecie usługę okazania granic nieruchomości. Może okazać się że istnieją dokumenty jednoznacznie określające przebieg takich granic, to czynność tą nazywamy wyznaczeniem granic lub wznowieniem znaków granicznych jeśli takie istniały na nieruchomości. W momencie kiedy nie ma danych opisujących przebieg granic, albo są one niejednoznaczne lub zaginione, to czynność nazywamy ustaleniem granic. W sytuacji kiedy istnieje spór miedzy sąsiadami i każda ze stron ma inne zdanie na temat przebiegu granicy, należy wykonać rozgraniczenie nieruchomości przez geodetę uprawionego. Nieznajomość przebiegu granicy w terenie może skutkować poważnymi problemami zwłaszcza podczas realizacji inwestycji budowlanych, dlatego tak ważne jest aby wiedzieć gdzie jest granica naszej działki.

Mapa do celów projektowych

Każda inwestycja budowlana, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę/rozbiórke/przebudowę obiektu budowlanego, wymaga również sporządzenia mapy do celów projektowych. Jest to elementarny dokument do projektu, który sporządza geodeta uprawniony na podstawie: bezpośredniego pomiaru w terenie, dostępnych danych z Państwowego Zasobu Geodezyjnego w tym ewidencji gruntów i budynków, bazy danych obiektów topograficznych oraz geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu. Mapa do celów projektowych jest ważna bezterminowo pod warunkiem braku zmian w zakresie opracowywanej mapy. Dlatego może być ważna kilka lat, ale może się okazać nieaktualna już po kilku miesiącach od jej sporządzenia. Na aktualnej mapie projektant określa usytuowanie projektowanego obiektu budowlanego względem granic działki oraz innych istniejących budowli. Ma to kluczowe znaczenie przy projektowaniu budynków w zwłaszcza w mocno zurbanizowanych terenach. Dlatego warto przy okazji mapy ustalać również granice nieruchomości na której realizowana będzie inwestycja, o czym bardzo często zapominają inwestorzy. Mapę opracowujemy w formie papierowej jak i elektronicznej w typowych formatach plików wektorowych .dxf .dwg czy .dgn. Dodatkowo możemy wykonać również mapę lotniczą z odfotografowaną istniejąca sytuacją na obszarze opracowywanej mapy, co ma dużą wartość w mocno zabudowanych terenach.

Inwentaryzacja powykonawcza

Finalnym dokumentem po wybudowaniu obiektu budowlanego jest mapa z inwentaryzacji powykonawczej oraz stwierdzenie jej zgodności z projektem lub ewentualnych odstępstw. Jest to obligatoryjny dokument do uzyskania pozwolenia na użytkowanie danego obiektu. Każda zakończona budowa np. domu mieszkalnego musi posiadać taką mapę w oparciu o którą, nadzór budowlany będzie dopuszczał inwestycję do użytku. Określenie nieistotnych zmian dokonuję kierownik budowy, natomiast zgodność z projektem określa geodeta. Na inwestorze spoczywa obowiązek dopilnowania aby obiekt budowlany był wykonywany zgodnie z projektem, dlatego warto aby na każdym etapie budowy geodeta wykonywał na budowie tyczenie, gdyż dopiero wtedy inwestor ma pewność że wszystko wykonuje się zgodnie z projektem. Na mapie powykonawczej geodeta nanosi wszystkie nowo wybudowane obiekty wraz z elementami sieci uzbrojenia terenu oraz granice działek i obrysy budynków.

Co nas wyróżnia?

Profesjonalizm
Nowoczesny sprzęt
Liczby